SWW 2B All-League Football Teams Announced

Posted

Local teams are well-represented on the all-Southwest Washington 2B Football League teams this season, after No. 2 Napavine ran the table and won the North division, and No. 5 Onalaska and No. 9 Toledo also qualified for the state tournament with strong seasons from the South. 

The highlights include three MVPs, with Napavine standouts Keith Olson and Gavin Parker bringing home offensive and defensive MVP honors in the North, respectively, and Onalaska’s Kolby Mozingo winning defensive MVP in the South. 

Check out the full all-league selections, voted on by C2BL coaches, below: 

C2BL North All-League Team

Offensive MVP: Keith Olson, Napavine

Defensive MVP: Gavin Parker, Napavine

Offensive line: Scott Burdick, Napavine (first-team); Deven Searles, Napavine (first-team); Deacon Parker, Napavine (first-team); Austin Graham, Forks (first-team); Kaden Ritzman, Pe Ell-Willapa Valley (first-team); Garrett Keeton, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Gabe Harris, Napavine (second-team); Sloan Tumaua, Forks (second-team); Ken Yi, Raymond-South Bend (second-team); Tim Zane, Rainier (second-team); Darren Chapman, Morton-White Pass (HM); Matthew Wallerseedt, Forks (HM); Jesse Justice, Pe Ell-Willapa Valley (HM); Jonny Jerome, North Beach (HM); Hector Dominguez, Forks (HM); Curtis Keller, Rainier (HM); Conner Earls, Forks (HM); Jaxson Freeman, Raymond-South Bend (HM).

Quarterback: Ashton Demarest, Napavine (first-team); Logan Olson, Forks (second-team); Tyler Adkins, Pe Ell-Willapa Valley (HM); Ian Sprouffske, Rainier (HM).

Running back: Gavin Parker, Napavine (first-team); Nate Dahlgren, Forks (first-team); Blake Howard, Pe Ell-Willapa Valley (first-team); Ty Reidinger, Raymond-South Bend (second-team); Cael Stanley, Napavine (second-team); Derek Fluke, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Carter Dantinne, Morton-White Pass (HM); Gabriel McCargish, Ilwaco (HM).

Wide Receiver: Lucas Dahl, Napavine (first-team); Dalton Kilmer, Forks (first-team); Peyton League, Napavine (second-team); Joseph Krafczyk, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Hunter Howell, Rainier (HM); Wil Clements, Pe Ell-Willapa Valley (HM).

Tight end: Hunter Hazen, Morton-White Pass (first-team); Kolten Fluke, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Glade Shannon, Napavine (HM); Robby Stigall, Raymond-South Bend (HM).

Defensive line: Keith Olson, Napavine (first-team); Mario Lara, Napavine (first-team); Austin Graham, Forks (first-team); Garrett Keeton, Pe Ell-Willapa Valley (first-team); Logan Bowers, Rainier (second-team); Kaden Ritzman, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Carter Dantinne, Morton-White Pass (second-team); Deven Searles, Napavine (HM); Sloan Tumaua, Forks (HM); Weston Fruh, North Beach (HM); Jonny Jerome, North Beach (HM).

Defensive back: Lucas Dahl, Napavine (first-team); Logan Olson, Forks (first-team); Ashtin Landry, Napavine (first-team); Joseph Krafczyk, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Hunter Hazen, Morton-White Pass (second-team); Dalton Kilmer, Forks (second-team); Ian Sprouffske, Rainier (HM); Deleak Hubbard, Raymond-South Bend (HM); Conner Demorest, Forks (HM); Boston Carson, Ilwaco (HM); Tyler Adkins, Pe Ell-Willapa Valley (HM); Jake Meldrum, Rainier (HM).

Linebacker: Glade Shannon, Napavine (first-team); Nate Dahlgren, Forks (first-team); Scott Burdick, Napavine (first-team); Ty Reidinger, Raymond-South Bend (first-team); Kolten Fluke, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Blake Howard, Pe Ell-Willapa Valley (second-team); Jose Gaona, Napavine (second-team); Kysen Collette, Morton-White Pass (second-team); Keaton Northcut, Forks (HM); Jacob Warner, Rainier (HM); Wil Clements, Pe Ell-Willapa Valley (HM); Kaleb Blanton, Forks (HM); Hunter Howell, Rainier (HM); Gunner Rogers, Forks (HM).

Punter: Garrett Keeton, Pe Ell-Willapa Valley (first-team); Carter Dantinne, Morton-White Pass (second-team); Logan Olson, Forks (HM). 

Kicker: Garrett Keeton, Pe Ell-Willapa Valley (first-team); Hector Dominguez, Forks (second-team); Adrian Quintana, Raymond-South Bend (HM).

Return specialist: Iyven Perez, Raymond-South Bend (first-team); Peyton League, Napavine (second-team); Derek Fluke, Pe Ell-Willapa Valley (HM).

Coach of the Year: Josh Fay, Napavine

C2BL South All-League Team

Offensive MVP: Jackson Esary, Kalama

Defensive MVP: Kolby Mozingo, Onalaska

Offensive line: Josue Roque, Onalaska (first-team); Joshill Tilton, Toledo (first-team); Preston Armstrong, Kalama (first-team); Daniel Malott, Onalaska (first-team); Gino Santi, Kalama (first-team); Ethan McAleny, Toledo (second-team); Jerimyah Johnson, Wahkiakum (second-team); Connor Gilreath, Toledo (second-team); Syrus Schults, Kalama (second-team); Tanner Collupy, Wahkiakum (second-team); Marcus Beck, Kalama (HM).

Quarterback: Wyatt Nef, Toledo (first-team); Lane Johnson, Adna (second-team).

Running back: Marshall Haight, Onalaska (first-team); Geoffrey Glass, Toledo (first-team); Gabe Moon, Wahkiakum (first-team); Gunnar Talley, Onalaska (second-team); Justin Filla, Toledo (second-team); Kolby Mozingo, Onalaska (second-team); Drew Schlangen, Kalama (HM).

Wide receiver: Jack Doerty, Kalama (first-team); Max Cox, Kalama (first-team); Aaron Aselton, Adna (second-team); Nate Meyer, Kalama (second-team).

Tight end: Carson Olmstead, Toledo (first-team); Asa Ingle, Adna (second-team); Zakk Carlson, Wahkiakum (HM).

Defensive line: Preston Armstrong, Kalama (first-team); Joshill Tilton, Toledo (first-team); Ismael Baires, Onalaska (first-team); Josue Roque, Onalaska (first-team); Asa Ingle, Adna (second-team); Gino Santi, Kalama (second-team); Ethan McAleny, Toledo (second-team); Max Jenkins (second-team); Landon Nielson, Wahkiakum (HM); Connor Gilreath, Toledo (HM); Colten Vikk, Wahkiakum (HM); Aaron Wynans, Kalama (HM).

Defensive back: Jackson Esary, Kalama (first-team); Wyatt Nef, Toledo (first-team); Juan Ibarra, Onalaska (first-team); Nate Meyer, Kalama (first-team); Aaron Aselton, Adna (second-team); Justin Filla, Toledo (second-team); Jacob Johnson, Wahkiakum (second-team); Max Cox, Kalama (second-team).

Linebacker: Gunnar Talley, Onalaska (first-team); Geoffrey Glass, Toledo (first-team); Jack Doerty, Kalama (first-team); Hudson Holzhaur, Stevenson (first-team); Asher Guerrero, Adna (second-team); Carson Olmstead, Toledo (second-team); Zane Ranney, Toledo (second-team); Luke Davidson, Kalama (second-team).

Punter: Lane Johnson, Adna (first-team); Nate Meyer, Kalama (second-team); Chayton Cameron, Stevenson (HM).

Kicker: Elijah Cothren, Wahkiakum (first-team); Zach Smith, Toledo (second-team).

Return specialist: Juan Ibarra, Onalaska (first-team), Jack Doerty, Kalama (first-team).

Coach of the Year: Mike Christensen, Toledo